Magia światła

Profesjonalne oświetlenie LED | Systemy fotowoltaiczne

Jak działa elektrownia słoneczna?

Elektrownia fotowoltaiczna to nowoczesny zestaw składający się z modułów fotowoltaicznych i inwerterów. Moduły produkują energię wykorzystując promieniowanie słoneczne. Inwertery odbierają energię w postaci prądu stałego (DC) i zamieniają ją na prąd przemienny (AC) o parametrach takich jak w sieci, do której energia będzie oddawana. Sterowanie i zabezpieczenia (m. in. bardzo ważne zabezpieczenie antywyspowe) zapewnione jest przez inwertery. Taki układ oddaje energię do sieci, do której jest podłączony. Potrzebny jest jedynie licznik elektryczny mierzący ilość oddanej energii. Na podstawie odczytów z licznika odbywa się okresowe rozliczenie za oddaną energię.

Moduł fotowoltaiczny – panel PV:

Moduły fotowoltaiczne (panele PV) składają się z połączonych ogniw o niewielkiej mocy, wykonanych z półprzewodnika. Ogniwa PV wytwarzają energię elektryczną wykorzystując energię promieniowania słonecznego. Zjawisko to nosi nazwę efektu fotoelektrycznego. Ogniwa fotowoltaiczne najczęściej wykonywane są z kryształów krzemu. Krzem jest drugim po tlenie najbardziej rozpowszechnionym pierwiastkiem, a 90% skał tworzących skorupę ziemską, w tym piasek, to krzemiany. W pierwszym etapie ogniwa produkcji krzem jest topiony w wysokiej temperaturze, stygnąc ulega krystalizacji, po czym cięty jest na płytki.

Falownik (inwerter):

Inwertery są urządzeniami służącymi do zmiany prądu stałego (DC), wygenerowanego przez instalację fotowoltaiczną, na prąd zmienny (AC) wprowadzany do sieci, dopasowany do jej parametrów. Oferowane przez nas inwertery – o sprawnościach sięgających 99% – pracują w szerokim zakresie mocy wejściowej, począwszy od urządzeń małej mocy (kilku kW) dla gospodarstw domowych, po urządzenia o mocach sięgających kilku MW przeznaczone dla dużych farm PV. Współpracujemy z czołowymi światowymi producentami jak SMA i KACO.

Zestawy on-grid:

Energia w tego typu instalacjach nie jest magazynowana co pozwala na obniżenie ogólnych kosztów. Instalacja produkuje energie ze słońca i zamienia ja na prąd elektryczny, który oddajemy do sieci energetycznej. Instalacje PV podpięte do sieci wymagają zastosowania modułów fotowoltaicznych, falowników, urządzeń bezpieczeństwa automatycznie wyłączających instalacje w przypadku niesprawności sieci oraz liczników rejestrujących ilość energii dostarczonej do publicznej sieci elektrycznej.

Zestawy off-grid:

W wielu zastosowaniach systemy off-grid są niezastąpionym źródłem energii. Pozwalają one na wytworzenie, gromadzenie oraz dystrybucję energii elektrycznej w żądanym obszarze, sprawiają że możemy być niezależni od firm sprzedających energię. Instalacja produkuje energie ze słońca a następnie zamienia ją na prąd elektryczny, który magazynujemy w akumulatorach. Elektrownie wymagają zastosowania modułów fotowoltaicznych, akumulatorów, falowników, urządzeń bezpieczeństwa automatycznie wyłączających instalacje w przypadku niesprawnej sieci.

System montażowy:

Instalacje fotowoltaiczne mogą być usytuowane na dachach skośnych jak i płaskich o różnych pokryciach (blacho dachówka, ceramiczna i inne) a także bezpośrednio na gruncie jako konstrukcje wbijane w grunt, wkręcane w grunt bądź mocowane do płyt betonowych.
Jakość systemów montażowych zapewniają wysokiej klasy materiały z których są wykonane (aluminium, stal ocynkowana, stal szlachetna). Systemy te charakteryzują się szybkim i prostym montażem, posiadającym możliwość regulacji kąta nachylenia jak również spełniającym europejskie normy DIN.